spin dogtors

filozofia hodowlana

Dążymy do stworzenia psom optymalnych warunków do rozwoju i życia oraz ścieżki hodowlanej

Spin Dogtors to mała hodowla psów rasy border collie. Psy mieszkają z nami w domu i uczestniczą w naszym codziennym życiu. Moim zadaniem jako hodowcy jest stworzenie psom optymalnych warunków do rozwoju i pracy oraz ścieżki hodowlanej. W związku z tym planujemy mieć tylko taką liczbę psów, którymi będziemy mogli się odpowiednio zająć, czyli zapewnić im właściwą stymulację, aktywności i interakcje społeczne, a pojawiającym sie w naszej hodowli szczeniętom zagwarantować odpowiedni program socjalizacji.

Filozofią naszej hodowli, obok dbania o dobrostan psów jest przede wszystkim stawianie na jakość psów używanych do hodowli. Ogromną rolę przykładamy zatem do wyboru suk – matek jak także używania do hodowli dobrych jakościowo reproduktorów. Wybieramy je biorąc pod uwagę, nie tylko fakt pochodzenia od wybitnych przodków, ale przede wszystkim obecność w ich rodowodzie osobników typowych dla rasy oraz zdolność przekazywania przez nie na potomstwo określonego zespołu cech. Dokonując selekcji i skojarzeń zwracamy uwagę, żeby psy były wolne od wad przenoszonych genetycznie. Planując skojarzenia szczególną uwagę zwracamy także na stopień spokrewnienia przodków.

Do hodowli zamierzamy włączać psy zdrowe i bardzo dobre jakościowo. Planujemy dokonywać dokładnej selekcji szczeniąt, aby do dalszej hodowli przeznaczane były jedynie najlepsze osobniki. W hodowli Spin Dogtors mioty nie będą pojawiały się zbyt często, ale skojarzenia będą starannie przemyślane.