Zygzak

dogoterapia

Pies nie ocenia, lecz uspokaja, daje poczucie akceptacji i bezpieczeństwa a przede wszystkim zachęca do działania

Dogoterapia

Zajęcia

„Bezpieczny kontakt z psem”

Pokazy sztuczek

Dogoterapia

Zajęcia

„Bezpieczny kontakt z psem”

Pokazy sztuczek

Dogoterapia

Dogoterapia to zajęcia motywacyjne z udziałem specjalnie wyselekcjonowanego, przygotowanego i wyszkolonego psa, które wspomagają rehabilitację ruchową, terapię logopedyczną, edukację czy psychoterapię. Podczas zajęć pies staje się motywatorem skutecznie zachęcającym do wykonywania określonych zadań i pracy nad sobą. Obecność psa pomaga, nie tylko skoncentrować uwagę, zachęcić do zabawy i uatrakcyjnić długotrwałe zajęcia, ale przede wszystkim w naturalny sposób „przemycić” trudne, żmudne ćwiczenia. Naturalna spontaniczność i radość psa pozwalają wszystkim uczestnikom zajęć odczuć satysfakcję z wykonywanych ćwiczeń i zadań oraz otworzyć się na innych i pracować nad własnymi emocjami.

Dla kogo?

Dogoterapia szczególnie zalecana jest dla dzieci z różnego typu dysfunkcjami,  zaburzeniami  upośledzeniami i niepełnosprawnościami. Ma zbawienny wpływ na dzieci chorujące na depresję czy cierpiące z powodu stanów lękowych. Także dzieciom nie potrafiącym odnaleźć się w swojej grupie rówieśniczej, przejawiającym agresję(jednak nie w stosunku do zwierzęcia) albo izolującym się, dogoterapia może bardzo pomóc. 

Dogoterapia to wspaniała forma urozmaicenia zajęć dydaktycznych dla dzieci zdrowych. Dzieci poprzez zajęcia w towarzystwie psa efektywniej przyjmują wiedzę oraz chętniej się uczą.

Dogoterapiajest wskazana również jako forma terapii w pracy z osobami dorosłymi.U osób starszych, chorujących na Alzheimera kontakt z psem pozwala wzmocnić poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji umysłowej.

Zalety dogoterapii

zmniejsza napięcie i stres

motywuje i mobilizuje, aby podejmować nowe działania

poprawia koncentrację uwagi

rozwija funkcje poznawcze

poprawia koordynację ruchową

stymuluje zmysły

wspomaga rozwój mowy i wzbogaca słownik

rozwija funkcje motoryczne (motoryka duża i mała)

tworzy więzi emocjonalne

buduje poczucie własnej wartości i pewności siebie

ułatwia nawiązywanie kontaktów

wycisza zachowania agresywne

rozwija empatię w stosunku do zwierząt i funkcje opiekuńcze

kształci umiejętność podejmowania decyzji

poprawia samopoczucie

Bezpieczny kontakt z psem

Zajęcia skierowane dla grup dzieci i młodzieży w żłobkach, przedszkolach, szkołach oraz różnego typu placówkach. Program zajęć koncentruje się na przygotowaniu dziecka do takich zachowań, które mają zminimalizować ryzyko znalezienia się dziecka w sytuacji niebezpiecznej z udziałem psa.Podczas spotkańuczestnicy zaznajamiają się z podstawowymi zasadami obcowania z psami w sytuacjach codziennych, uczą się bezpiecznego witania się z psem oraz sposobu dotykania psów, rozpoznawaniasygnałów ostrzegawczych wysyłanych przez psy, ćwiczą pozycję bezpieczną w razie ataku psa.

Pokazy sztuczek

Dzieci poznają zasady pracy z psem oraz uczą się właściwego stosunku do zwierząt. Podczas zajęć poruszane są m.in. następujące zagadnienia: świadome i odpowiedzialne posiadanie psa, podstawowe informacje dotyczące czworonożnego przyjaciela, jego żywienia, potrzeb oraz ich zaspokajania, a także komunikowania się z nim.

Kto prowadzi ?

W zajęciach uczestniczą psy rasy border collie- regularnie szczepione, odrobaczane i kąpane.  Podczas zajęć dogoterapii obecny jest pies – Zygzak posiadający paszport psa terapeuty. Zajęcia prowadzi certyfikowany dogoterapeuta posiadający także przygotowanie pedagogiczne.

W zajęciach Bezpieczny kontakt z psem oraz Pokazy sztuczek uczestniczy obok Zygzaka także suczka Prada.

Prowadzimy zajęcia grupowe, indywidualne

Więcej inf.

Agnieszka Tomaszewska

info@spindogtors.pl

513 742 705